Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że w Dzienniku Ustaw nr 186 poz. 1245 z 6. października 2010 r. opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej, zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego. Przepisy weszły w życie z dniem ogłoszenia.
Nowelizacja zawiera, m.in. zapis, że zajęcia dydaktyczno - wychowawcze będą się kończyć w ostatni piątek czerwca. Przy czym w roku 2011 koniec roku szkolnego przypadnie wyjątkowo 22. czerwca, w środę przed Bożym Ciałem; a zajęcia w klasach programowo najwyższych szkół ponadgimnazjalnych, zasadniczych szkół zawodowych i szkół policealnych skończą się 10. czerwca.
Zgodnie z rozporządzeniem zajęcia w szkołach rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, a jeżeli wypada on w piątek lub sobotę - w najbliższy poniedziałek po 1 września.
Rozporządzenie daje dyrektorowi szkoły możliwość indywidualnego określania liczby dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno - wychowawczych. Dla szkół podstawowych, zasadniczych szkół zawodowych, szkół policealnych oraz placówek kształcenia praktycznego i ustawicznego można ustalić do 6 dni wolnych; dla gimnazjów - do 8 dni, dla liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, liceów uzupełniających, techników i techników uzupełniających - do 10 dni. Dni te mogą być przeznaczone, m.in. na sprawdziany i egzaminy zewnętrzne oraz święta religijne niebędące dniami ustawowo wolnymi od pracy.
Ponadto dyrektor szkoły może, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, ustalić dodatkowy dzień wolny od zajęć dydaktyczno - wychowawczych, pod warunkiem zrealizowania tych zajęć w sobotę.
Podczas dni wolnych od zajęć dydaktycznych szkoła ma obowiązek zorganizowania zajęć wychowawczo - opiekuńczych dla uczniów, informując o tym rodziców; a dni te nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy dla nauczycieli.
Dyrektor szkoły ma obowiązek ogłoszenia dni wolnych od zajęć dydaktycznych w danym roku szkolnym do 30. września. Natomiast, minister właściwy do spraw oświaty i wychowania będzie ustalać terminy ferii zimowych z dwuletnim wyprzedzeniem.
Rozporządzenie jest nowelizacją rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. nr 46, poz. 432, z późn. zm.).