A gdy serce twe przytłoczy
myśl, że żyć nie warto,
z łez ocieraj cudze oczy,
chociaż twoich nie otarto
Maria Konopnicka
W dniu 29 października na świetlicy szkolnej odbyła się uroczystość poświęcona twórczości Marii Konopnickiej. Inicjatorką imprezy była nasza koleżanka Anna Korab. Mając świadomość słabego czytelnictwa polskiej młodzieży oraz czerpiąc wzory z ogólnopolskich akcji służących ukazaniu urody polskiego słowa oraz twórczości największych mistrzów literatury, takich jak Mickiewicz czy Prus wspólnie z Anią wybrałyśmy temat spotkania. Jego motywem przewodnim stała się wzruszająca nowela Marii Konopnickiej Miłosierdzie gminy. Wybór autorki był nieprzypadkowy, gdyż 8 października przypadła 105 rocznica śmierci poetki oraz 55 rocznica otwarcia Muzeum twórczyni w Żarnowcu. Ania wybrała lektorów, przepisała lekturę, rozdała materiały, przesłuchała młodzież, zaprosiła również kustosza pobliskiego muzeum, Pana Pawła Bukowskiego z małżonką. Wspólnie z koleżankami: K .Krężałek i J. Czekańską przygotowałyśmy dekorację utrzymaną w klimacie jesiennej zadumy. W mojej ocenie było pięknie. Pomogli nam również Panowie: S. Nitka i W. Łęcki.
Postanowiłyśmy również wyeksponować książki Marii Konopnickiej, zarówno te dla dzieci, jak i dla młodzieży czy dorosłych, w tym pięknie ilustrowane baśnie, nowele, opowiadania oraz tomiki wierszy. Czytanie - na żywo - nowelki poprzedziła urzekająca prezentacja zaproszonego gościa - pana Bukowskiego. Złożyła się nań biografia, twórczość oraz prezentacja dworku-muzeum poetki oraz jego unikatowe zbiory. Byłam pod wrażeniem młodzieży, która z ogromnym zainteresowaniem słuchała prelekcji i nie przeszkadzała ,co nieraz zdarza jej się na lekcjach. Centralnym punktem uroczystości było czytanie lektury. Znakomicie z tym zadaniem poradzili sobie: Pan Paweł Bukowski, Pani Dyrektor Bożena Cząstka, Pani Wicedyrektor Elżbieta Kubit, Pan Bogdan Skotnicki, Pani Ewa Gardygała, Pani Elżbieta Gancarz, Pani Karolina Krężałek, Pani Justyna Czekańska, Pani Anna Korab oraz uczniowie: Anna Kubicka z klasy I TCPG i FT, Konrad Nowotyński, Kacper Klamut - uczniowie klasy II TCPG i FT, Dominika Prajsnar z klasy IV TCPG. Wszyscy starali się przeczytać z uczuciem, oddając zarówno atmosferę, jak i przeżycia głównej postaci oraz obojętność ludzi na cierpienie słabych, pokrzywdzonych. Wydawać by się mogło, że lektura była trudna, zbyt odległa, a jednak publiczność słuchała z zaciekawieniem. Ze swej strony uważam, że pomysł był trafiony, zwłaszcza że i dziś nie brakuje osób odrzuconych, samotnych, nieszczęśliwych ,takich jak bohater utworu Konopnickiej. Celowo pojawiły się na początku utworu słowa autorki, które mam nadzieję dobrze wpisują się w klimat, pesymistycznych i dających wiele do myślenia pięknych tekstów, które mimo upływu czasu są lekcją człowieczeństwa. Mamy nadzieję, że będzie to początek nowej, świetnej tradycji naszej szkoły.
Wszystkim, którzy przyczynili się swoją osobą do uświetnienia tego spotkania, nie odmówili wystąpienia, należą się wyrazy szacunku i uznania.
E. Gancarz