Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie
 
 

ZESPÓŁ SZKÓŁ KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO W KROŚNIE


    Wycieczka klas pierwszych🚶‍♀️🚶‍♂️🫂🚌
    dodany przez Karolina Krężałek dnia 2023-10-18
     
    2023Oct2312183827210100.jpg

    17 października miała miejsce wycieczka szkolna do Szymbarku, Muszyny i Krynicy Zdroju.
    Celem wycieczki było poznanie walorów przyrodniczych ziemi sądeckiej, zwiedzenie muzeum - kasztelu w stylu renesansowym oraz integracja międzyklasowa.
     
     
    Liczną grupą 47 osób o 7:30 wyruszyliśmy z Krosna. Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie, Panie Monika Jagieła i Karolina krężałek oraz nasza Pani przewodnik Dorota Bałuka.
    Pierwszym etapem naszej wyprawy był Szymbark, miejscowość położona w rejonie Gorlic. Zwiedziliśmy tam renesansowy kasztel, który jest czołowym przykładem kasztelu polskiego i stanowi zapomnianą perłę architektury renesansowej. Jest to dwór obronny z I połowy XVI w., dawna siedziba Gładyszów herbu Gryf, którzy otrzymali okolice Szymbarku od Króla Kazimierza Wielkiego.
     

     

    Budynek zbudowany z kamienia i cegły, posiada trzy kondygnacje: piwnicę, parter o piętro. W XVI w. pełnił funkcję reprezentacyjną, mieszkalną i obronną. Przez Gładyszów zamieszkiwany był do końca XVIII w., a następnie przeszedł w ręce kolejnych rodów. W XIX w. mieściła się tam gorzelnia, magazyn zbożowy, kuchnia dla czeladzi oraz kurnik. Obiekt stanowił też rodzaj lamusa, w którym przechowywano niepotrzebne rzeczy. Od 2011 roku mieści się tam Ośrodek Konferencyjno-Wystawniczy.
     
    Kolejnym etapem naszej podróży była Muszyna, urocze miasto w powiecie sądeckim. Zwiedzanie Muszyny rozpoczęliśmy od Ogrodów Sensorycznych, czyli Ogrodów Zmysłów. Miejsce to jest przepięknie zagospodarowane i służy nie tylko do odpoczynku, ale przede wszystkim do celów terapeutycznych i edukacyjnych. Zaprojektowane jest tak, aby zintensyfikowany sposób oddziaływać na nasze zmysły. Podzielony jest na osiem stref: Strefa zdrowia, Strefa zapachu, Strefa dźwięku, Strefa zapachu i dotyku, Strefa Smaku, Strefa wzroku, Strefa Afrodyty i Strefa baśni i legend o Muszynie. Ogrody Sensoryczne w Muszynie, to miejsce sprzyjające relaksowi, pełne ciszy i spokoju.
     

     Uwieńczeniem pobytu w Muszynie było zwiedzenie ruin średniowiecznego zamku- baszty, zbudowanego za czasów Kazimierza Wielkiego. Zamek warowny pełnił wówczas funkcję obronną, a także nadzorował wpływ przewozów towarów oraz stanowią komorę celną. Do naszych czasów przetrwały jedynie fragmenty murów i wieży. Obecnie, po odbudowie w latach 2020-202 zamek stał się jedną z największych atrakcji w rejonie, gdzie można zwiedzić pomieszczenia zamkowe, dziedziniec, basztę z wieżą, platformę widokową. Jest to bardzo ciekawy obiekt architektury średniowiecznej, warty zwiedzenia.

     
    Ostatnim etapem naszej wycieczki był spacer po uzdrowiskowym miasteczku - Krynicy Zdroju. W miejscu tym przeszliśmy deptakiem, odwiedziliśmy pijalnie wód oraz muszlę koncertową.
    Zwieńczeniem naszej wycieczki miało być ognisko, jednak obszerny program wycieczki nie pozwolił nam na tę formę wypoczynku. Onisko międzyklasowe zostanie zorganizowane w innym terminie.
    O godzinie 18:00 zmęczeni, ale zadowoleni, pełni wrażeń i w pełni zintegrowani wróciliśmy do Krosna.
    Z utęsknieniem czekamy na kolejną wspólną wycieczkę.
     

     Karolina Krężałek

     wychowawca klasy I TFiM

     

    Galeria zdjęc >>>


           

         

    Relacja z Dnia Edukacji Narodowej👩‍🏫👨‍🏫👩‍🎓🧑‍🎓
    dodany przez Karolina Krężałek dnia 2023-10-16
     
    2023Oct2312024007392900.jpg

    12 października miały miejsce szkolne obchody Święta Edukacji Narodowej. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował krótką część artystyczną. Miała ona formę reporterskiej relacji z jednej z krośnieńskich szkół średnich. Lokalny reporter "Wiadomości" - Mariusz Mix Kolanko (w tej roli Kuba Giera) przedstawił z przymrużeniem oka to, co dzieje się w salach lekcyjnych i na szkolnych korytarzach. Młodzież w humorystyczny sposób opisała relacje uczniowsko-nauczycielskie, a Tomek Maczuga wykazał się szczególnymi zdolnościami muzycznymi, śpiewając przerobione na potrzeby naszej szkoły przeboje Perfectu, Czerwonych Gitar i Krzysztofa Krawczyka.

    Dopełnieniem części artystycznej były podziękowania dla dyrekcji, wychowawców, pedagogów, nauczycieli poszczególnych przedmiotów oraz wszystkich pracowników szkoły za ogólnie pojęte "opiekę, wychowanie, edukację i bezpieczeństwo".


    W ramach wdzięczności młodzież i słuchacze szkół dla dorosłych złożyli na ręce dyrekcji "słodki kosz upominkowy" do pokoju nauczycielskiego.

    W dalszej szkolnych obchodów Dnia Edukacji Narodowej Pani Dyrektor Aneta Bator wręczyła nagrody dyrektora dla wyróżniajacych się nauczycieli.

     

    Galeria zdjęć >>>

     



           

         

    Mamy Akredytację Erasmusa💪👏
    dodany przez ZSKU dnia 2023-10-15
     
    2023Oct1518163951010700.jpg

    Długo musieliśmy czekać na potwierdzenie otrzymania Akredytacji, ale warto było. Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie z Akredytacją Erasmusa w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe.
     
    Otrzymanie Akredytacji jest potwierdzeniem, że nasza szkoła otwiera się na transgraniczną wymianę i współpracę. Przyznanie akredytacji w programie Erasmus stanowi potwierdzenie, że Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie ustanowił plan realizacji wysokiej jakości działań w zakresie mobilności w ramach szerzej zakrojonych działań, wpisujących się w rozwój naszej szkoły. W ramach przyznanej Akredytacji młodzież naszej szkoły ma zagwarantowane uczestnictwo w stażach zagranicznych. Już w miesiącu maju część uczniów kształcących się na kierunkach technik grafiki i poligrafii cyfrowej oraz technik fotografii i multimediów wyjedzie na staże zawodowe na Sycylię. Również nauczyciele będą doskonalić swoje umiejętności podczas szkoleń zagranicznych. Akredytacja dla naszej szkoły przyznana została na okres od 1 lutego 2023 roku do 31 grudnia 2027 roku.


           

         

    Lekcja obywatelska, czyli “PraWYBORY szkolne 2023” 🇵🇱🇵🇱🇵🇱
    dodany przez Karolina Krężałek dnia 2023-10-14
     
    2023Oct2312111579319400.jpg

    12 października zostały zorganizowane w naszej szkole Prawybory, w związku z przypadającymi na niedzielę 15 X 2023r. wyborami parlamentarnymi i referendum. W wyborach wzięli udział uczniowie naszego technikum.
    Celem przedsięwzięcia było zachęcenie młodych ludzi do udziału w wyborach państwowych, które chociaż nie są obowiązkowe, to powinny być traktowane przez każdego Polaka jako przywilej i powinność obywatelska.
    Prawybory w naszej szkole to ważna lekcja dla młodzieży, ucząca obywatelskiej postawy, troski ojczyznę i odpowiedzialności za nią.
    Organizacją wydarzenia zajął się Samorząd Uczniowski, pod opieką p. Karoliny Krężałek.
    Wyniki głosowania młodzieży Technikum nr 7 przestawiamy w relacji fotograficznej.



           

         

    Święto Edukacji Narodowej
    dodany przez Elżbieta Misiak-Gancarz dnia 2023-10-12
     
    2023Oct1222212371684700.jpg

    Święto Edukacji Narodowej

    Och ,gdziekolwiek pójdę, zawsze się czegoś nauczę

    George R. R. Martin

     

    W dniu 14 października przypada Święto Edukacji Narodowej. W tym dniu wszystkim Nauczycielom, Wychowawcom pragniemy złożyć najlepsze życzenia, przede wszystkim dobrego zdrowia, uśmiechu oraz spełnienia marzeń. Ten dzień skłania nas do refleksji nad tym co najważniejsze-wzajemne relacje, życzliwość i wdzięczność za wspólne trwanie. Niech towarzyszą nam słowa: z upływem lat, życie nie staje się łatwiejsze ,ale może się stać pełniejsze i łatwiejsze.

     

    Elżbieta Misiak-Gancarz



           

         

    Sadziliśmy żonkile – Pola Nadziei
    dodany przez Krystyna Wilk dnia 2023-10-12
     
    2023Oct1222195607272000.jpg

    Sadziliśmy żonkile – Pola Nadziei

    W środę 11 października 2023 r. członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu w towarzystwie uczniów klasy II TGiPC symbolicznym zasadzeniem cebulek żonkili – kwiatów będących symbolem nadziei na nowe życie rozpoczęli akcję charytatywną Pola Nadziei, która swój finał będzie miała wiosną.

    Kampania "Pola Nadziei" służy propagowaniu idei opieki paliatywnej oraz wolontariatu, uwrażliwia społeczeństwo na problemy ludzi chorych i cierpiących. Celem akcji jest także zbiórka pieniędzy na rzecz hospicjów.

    Wiosną, kiedy żonkile zaczną rozkwitać przystąpimy do kolejnego etapu tej pięknej idei kwestując na rzecz potrzebujących z Hospicjum.

    Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu

    Krystyna Wilk



           

         

    Szkolne Koło Wolontariatu
    dodany przez Krystyna Wilk dnia 2023-10-10
     
    2023Oct107443496198400.jpg

     „Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje,
    ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce,
    z jakim tej pomocy się udziela.”
    Jan Paweł II

     

     

    Wolontariat definiowany jest, jako dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych osób lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.
    Wolontariuszem może zostać każdy, jeśli tylko ma chęć do zaangażowania się w różnego typu inicjatywy mające na celu pomoc potrzebującym.
    Szkolne Koło Wolontariatu w naszej szkole skupia wszystkich tych, którzy chcą pomagać innym, reagować czynnie na potrzeby, inicjować działania w środowisku lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne.

     

    W roku szkolnym 2023/2024 będziemy kontynuować działania podejmowane w latach ubiegłych oraz inicjować nowe akcje pomocy wynikające z bieżących potrzeb.

    Udział w akcjach pomocy w ramach wolontariatu zadeklarowało ponad 40 uczniów.

     

    Przedstawicielkami SKW zostały w tym roku uczennice:


    Lidia Rutkowska z klasy III TFiM – przewodnicząca
    Patrycja Moroń z klasy II TGiPC – zastępca
    Berenika Wójcik z klasy II TGiPC – zastępca
    Aleksandra Kubacka z klasy I TFiM - zastępca

     

    Krystyna Wilk
    Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu

     



           

         

    Warto być facetem! 💁‍♂️🤵‍♂️💪 Dzień Chłopaka 2023
    dodany przez Karolina Krężałek dnia 2023-10-06
     
    2023Oct067440019537600.jpg

    Z okazji tego święta żeńska część Samorządu Uczniowskiego przygotowała dla swoich Kolegów sympatyczną niespodzianką, na którą złożyły się - występ artystyczny, wybory Najsympatyczniejszego oraz Najelegantszego Ucznia oraz słodki upominek.

     

    Część artystyczną dziewczęta rozpoczęły od złożenia chłopakom życzeń, takich jak: pogodnego uśmiechu, spełnienia marzeń, radości każdego dnia, mało problemów i trosk, kochających osób wokół siebie, dobrej zabawy. Następnie w humorystyczny sposób przedstawiły powody, dla których warto być facetem - oczywiście z przymrużeniem oka - podkreślając m.in. to, że rozmowy telefoniczne załatwiają w kilka minut, na kilkudniowy wyjazd wystarczy im jedna mała walizka, do wyjścia szykują się maksymalnie 15 minut, nie miewają huśtawek nastrojów, poradzą sobie z odkręceniem każdego słoika... Dopełnieniem części artystycznej była scenka humorystyczna, w której Maja i Natalka, wcielając się w role Żaby i Hipopotama z wiersza Jana Brzechwy,

    przedstawiły nierealne wymagania, którym sprostać muszą chłopcy chcąc zdobyć miłość dziewczyny.

    Druga część uroczystości miała charakter konkursowy. Na początku zaprezentowano wyniki głosowania na najsympatyczniejszego chłopaka każdej klasy, którego dokonano dzień wcześniej wśród ich klasowych koleżanek.

    Tytuł "Najsympatyczniejszych chłopaków"🙂👍 zdobyli":

    Dorian Skotnicki z klasy I TFiM,

    Kacper długosz z klasy I TGiPC,

    Mikołaj Ordyna z klasy II TFiM,

    Paweł Jamróz z klasy II TGiPC,

    Damian Głód z klasy III TFiM,

    Mirosław Gałuszka z klasy III TFiM/TGiPC,

    Jakub Piękoś z klasy V TFiM/TGiPC.

    W dalszej części do rywalizacji konkursowej stanęli chłopcy, którzy w tym dniu założyli do szkoły koszule, muchy lub krawaty, walcząc o tytuł "MISTERA ZSKU 2023/2024"👑. Damskie jury ten zaszczytny tytuł przyznało uczniowi klasy I TFiM - Alanowi Wójcickiemu🫅, który szczególnie wyróżnił się elegancją i szykiem.

    Na zakończenie szkolnych odchodów Dnia Chłopaka 2023 wszyscy Chłopcy zostali obdarowani cukierkami i uśmiechami sympatycznych koleżanek z SU.

     

    Galeria zdjęć (Facebook) >>>



           

         

    Otrzęsiny klas pierwszych 😺
    dodany przez Karolina Krężałek dnia 2023-10-03
     
    2023Oct037435056246800.jpg

    27 września br. odbyło się oficjalne przyjęcie młodzieży klas pierwszych do zaszczytnego grona uczniów Technikum nr 7. Miało to miejsce podczas uroczystych Otrzęsin. Gospodarzami wydarzenia był Samorząd Uczniowski, na czele z jego przewodniczącą Mariką Pikułą. Uczniowie w atmosferze dobrej zabawy, w obecności Pana Vicedyrektora Marcina Bednarza, swoich wychowawców i starszych kolegów, prezentowali umiejętności artystyczno-plastyczne, sprawność fizyczną i intelektualną. Z niezwykłym oddaniem i zapałem podejmowali wyzwania, rywalizując o zwycięstwo i tytuł najlepszej klasy w roku szkolnym 2023/2024.
     
    Rywalizację międzyklasową rozpoczęła „brudna konkurencja” wyciągania ustami cukierka z mąki. Jej dopełnieniem było – jak przystało na Koty - picie mleka na czas. W dalszej kolejności „Pierwszaczki” rysowali portrety swoich nauczycieli oraz wykonywali fryzury i makijaże płci przeciwnej. Uzupełnieniem części artystyczno-plastycznej był pokaz mody na szkolnym wybiegu. Podczas imprezy sprawdzana była także wiedza o szkole i muzyce. Młodzież odpowiadała na pytania typu: ile jest w szkole pracowni informatycznych, czy w której sali znajduje się telewizor oraz odgadywała tytuły piosenek. Na zakończenie Otrzęsin „Koty” mogły się wykazać sprawnością fizyczną, biorąc udział w sztafecie.
     
    Nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji czuwało jury, w skład którego weszli uczniowie klas starszych. Jury miano najbardziej zgranej klasy przyznało uczniom klasy 1TFiM. Tytuł „Kota roku 2023/2024”🐱 otrzymał Szymon Radkowski z klasy I TGiPC.
     
     
    Atmosfera rywalizacji była ogromna. Dla uczniów istotą konkurencji i rywalizacji było zaprezentowanie ducha zgranej i zintegrowanej klasy. Swoim zaangażowaniem udowodnili, że potrafią współzawodniczyć, zwyciężać i cieszyć się z odniesionych sukcesów.
     
     
     
     


           

         

    Maraton filmowy i nie tylko
    dodany przez Martyna Budek dnia 2023-10-03
     
    2023Oct0320185646470900.jpg

    W czwartek, 28 września w naszej szkole klasa V Technikum zorganizowała Dzień Słonych Przekąsek- uczniowie oraz nauczyciele mogli zakupić różne smakołyki, a przy tym obejrzeć wspólnie wybrany film. Uczniowie mieli do wyboru produkcje, takie jak: „Shrek”, „Głupi, głupszy i najgłupszy”, „Benji” oraz „Ace Ventura Psi Detektyw”. Większość klas wybrała „Shreka”. W tej sympatycznej atmosferze miło upływał czas. Warto w tym miejscu podkreślić, że ta aktywność odbywała się na krótko przed Dniem Chłopaka, dlatego chłopcy mogli zakupić przysmaki 50% taniej. Od razu chcemy powiedzieć, że zapraszamy Wszystkich za kilka tygodni na kolejny, tym razem słodki dzień. Nasza klasa, czyli V Technikum pozyskany dochód pragnie przeznaczyć na organizację studniówki.

    Dziękuję moim koleżankom:

    Sylwii Kędzior

    Roksanie Łobazie

    Zuzi Leśniewskiej

    Paulinie Bobek

    za organizację tego sympatycznego dnia. Wszystkich zapraszamy ponownie!

     Martyna Budek



           

         






             

    Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie

    38-400 Krosno, ul. Księdza Piotra Skargi 1

    tel: 13-43-688-21, fax.13-43-224-73

    email: zespol@cku.krosno.pl

     

     

    Copyright © ZSKU Krosno 2022

     

     

    Kursy językowe

    Edoo - neutralne