Podsumowanie Projektu Edukacyjnego: Mały Książę – lektura wszechczasów
dodany przez A. Korab, E. Gancarz dnia 2017-06-19
 
19125641461500.jpg

Dobrze widzi się tylko sercem.
Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.
A. de Saint- Exupery



W maju i czerwcu 2017 roku, Biblioteka szkolna realizowała Projekt Edukacyjny pod hasłem: Mały Książę – lektura wszechczasów.
Zakładał on szereg celów edukacyjnych, w tym: poznanie biografii autora Małego Księcia – A. de Saint – Exupéry'ego oraz jego twórczości. Miał również zwrócić uwagę na uniwersalizm utworu i ponadczasowość zawartych w nim prawd. W swoich założeniach dawał też możliwość ujawnienia talentów artystycznych młodzieży i umiejętności pracy w programach graficznych. Celem nadrzędnym było jednak zaangażowanie młodzieży do wspólnych działań.

W toku realizacji Projektu zrealizowano szereg działań i konkursów. Uroczyste podsumowanie Projektu odbyło się w świetlicy szkolnej, w dniu 14. czerwca 2017 roku, w którym wzięli udział uczniowie oraz nauczyciele realizujący Projekt.

Imprezę czytelniczą rozpoczęła Pani Dyrektor Bożena Cząstka, dziękując wszystkim za zaangażowanie i podjęte działania.
Wspólnie wysłuchaliśmy też piosenki pt. „Mały Książę” w wykonaniu Katarzyny Sobczyk, która przeniosła nas w nastrój utworu. Kolejno, uczniowie klasy I TCPG - Daniel Stanisz i Krzysztof Wojdyła - wykonali utwory poetyckie o Małym Księciu i Róży.
Następnie Pani Dyrektor rozdała nagrody w konkursach: - literackim oraz plastycznym.

Najlepszymi w Konkursie Literackim okazali się następujący uczniowie:

I miejsce - Krzysztof Wojdyła z kl. I TCPG    

II miejsce - Kacper Drak z kl. I TCPG     
Kacper Balawajder z kl. I TCPG
Karolina Gierek z kl. III FT

III miejsce - Karolina Deptuła z kl. III TCPG

W Konkursie Plastycznym zaś, powstały zarówno prace plastyczne, jak i graficzne, z wykorzystaniem odpowiednich programów komputerowych.
Zdecydowane zwycięstwo, w tej dziedzinie, odniósł uczeń klasy I TCPG – Kacper Drak, który wykonał pracę przestrzenną – planetę Małego Księcia, z jego Osobą i Różą.
Drugie miejsce zdobyła uczennica klasy I FT – Ewa Fila, która była autorką pracy graficznej, zaś III miejsce przypadło uczennicy klasy II FT – Darii Niestrzębie, za pracę plastyczną.
Wyróżnienia, za prace plastyczne, przyznano uczennicom klasy III FT – Monice Mastyj i Karolinie Gierek.

Realizując zadania projektowe, młodzież wykonała też prezentacje multimedialne w programie Power Point prezentujące życie i twórczość A. de Saint - Exupéry'ego.

Najlepsze z nich wykonało 3 uczniów:
Karolina Deptuła z klasy III TCPG,
Kacper Klamut z klasy III TCPG,
Ewa Fila z klasy I FT.
Oni również zostali nagrodzeni. Wykazali się znajomością, zarówno biografii A. de Saint- Exupéry'ego jak i treści utworu. Wygląd prezentacji świadczy też o umiejętnościach technicznych i biegłości uczniów w posługiwaniu się programem Power Point.
Najlepsza z nich, autorstwa Karoliny Deptuły, została pokazana podczas podsumowania Projektu, a cennymi uwagami uzupełniła ją Pani Elżbieta Gancarz, której w tym miejscu serdecznie dziękuję za nieocenioną pomoc w realizacji całego przedsięwzięcia.
Podczas zajęć, z języka polskiego, wykonano też tablicę prezentującą „złote myśli” utworu. To zdania, które weszły na stałe do kanonu literackiego, zawierają treści uniwersalne, odnoszące się do życia i uczuć między ludźmi.

Z kolei, podczas zajęć z przedmiotów zawodowych, pod kierunkiem Pana Bogdana Skotnickiego młodzież przygotowała okładki wydań obcojęzycznych Małego Księcia. Została z nich stworzona ekspozycja, która wyeksponowana została na korytarzu przed biblioteką.


Imprezę zakończyła Pani Dyrektor, dziękując organizatorom za realizację Projektu i zwracając uwagę na uniwersalizm utworu.



Elżbieta Gancarz
Anna Korab


       




       





Copyright © ZSKU KROSNO 2024