Uroczyste otwarcie firmy symulacyjnej
dodany przez M. Bednarz dnia 2017-10-25
 
2017Oct2617531507619300.jpg

W dniu 24. października 2017 roku w Zespole Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie odbyła się uroczystość otwarcia firmy symulacyjnej, która powstała w ramach realizowanego projektu pn. „Przedsiębiorcze pogranicze – polsko-słowacka inicjatywa edukacyjna.” Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020.

Uroczystego otwarcia pracowni dokonała Pani Dyrektor Bożena Cząstka i zaproszeni Goście a wśród nich: Z-ca Prezydenta Miasta Krosna Pan Bronisław Baran, Przewodniczący Rady Miasta Krosna Pan Zbigniew Kubit, Przedstawiciel Podkarpackiego Kuratora Oświaty - Pani Lucyna Opoń, Naczelnik Wydziały Edukacji Pani Grażyna Gregorczyk,  Przewodniczący Komisji  Edukacji Rady Miasta Krosna Pan Piotr Grudysz oraz Inspektor Wydziału Edukacji Pani Anna Szajna. Obecni byli także nauczyciele i uczniowie będący jednocześnie uczestnikami projektu.
Pani Dyrektor przedstawiła krótko specyfikę działania firm symulacyjnych działających nie tylko w Polsce ale także w Europie. W nowo powstałej firmie obywać się będą zajęcia z zakresu przedsiębiorczości, jak również młodzież będzie poznawać tajniki prowadzenia własnej firmy. Utworzenie firmy możliwe było dzięki środkom jakie otrzymała szkoła dzięki realizacji wyżej wymienianego projektu - „Przedsiębiorcze pogranicze – polsko słowacka inicjatywa edukacyjna.”Skupia się on na pokazaniu uczestnikom jak wygląda firma „od środka”, co zaprocentuje niezależnie od tego, czy dana osoba będzie chciała założyć własną działalność gospodarczą, czy znaleźć zatrudnienie. Bardzo ważne jest, aby ta decyzja została podjęta świadomie – ułatwieniem będzie tu Indywidualny Plan Działania opracowany w trakcie doradztwa zawodowego.

W projekcie wykorzystywany jest tzw. Blended Learning, czyli połączenie kursów stacjonarnych, dostępu do materiałów zamieszczonych na platformie internetowej Moodle, (prezentacji, grafik, filmów, quizów i innych) czy też konsultacji on-line za pośrednictwem e-maila i komunikatorów internetowych. Zespól Szkół Kształcenia Ustawicznego ma duże doświadczenie w takich działaniach – szkoła była jednym z prekursorów kształcenia na odległość na Podkarpaciu - nieprzerwanie od 2006 roku działa tutaj Regionalny Ośrodek Kształcenia na Odległość - ROKNO.

W projekcie duży nacisk jest położony na  współpracę między partnerami z obu krajów, co jest jednym z założeń Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Słowacja 2014-2020. Dlatego uczestnicy z Polski i Słowacji spotkają się na zjazdach szkoleniowych - po 4 w Krośnie i Bardejovie -  i będą mieli możliwość współpracy „na żywo” podczas zajęć w firmach symulacyjnych tworzonych w siedzibach partnerów projektu.

Utworzenie firmy symulacyjnej jest ważnie nie tylko ze względu na wskaźniki założone w projekcie. Gotowa infrastruktura (meble, wyposażenie, sprzęt komputerowy) i materiały szkoleniowe (w tym na platformie Moodle) będą świetną podstawą do utrwalenia i rozwijania efektów projektu. Najważniejsze w kontynuowaniu tej inicjatywy będzie przede wszystkim dostosowanie działań do obecnych wymogów rynku i wyjście poza schematy tradycyjnego nauczania przedsiębiorczości prowadzonego w systemie szkolnym.

Marcin Bednarz

 

Galeria zdjęć



       




       





Copyright © ZSKU KROSNO 2024