Święto Odzyskania Niepodległości – to najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem - w 1918 roku, po 123 latach niewoli, niepodległości.
Tło historyczne:
W XVIII wieku, silna niegdyś Rzeczpospolita, zaczęła chylić się ku upadkowi, co doprowadziło do trzech rozbiorów Polski pomiędzy Prusy, Rosję i Austrię. Ostatni, trzeci, rozbiór trwał od roku 1795, przez 123 lata, aż do 1918 roku, kiedy to – 11. listopada - Rada Regencyjna (organ sprawujący władzę nad Królestwem Polskim) przekazała władzę nad wojskiem, Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej powrócił z internowania w Magdeburgu, a w trzy dni później rozwiązała się, przekazując mu pełną władzę ustanawiając go Naczelnikiem Państwa. Powstała Druga Rzeczpospolita.
Święto Niepodległości i obchody:
Dzień 11. listopada ustanowiono świętem państwowym, po raz pierwszy, dopiero w 1937 roku. W latach 1939 – 1944, podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku - w czasie rządów komunistycznych, obchodzenie święta 11. listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta. Od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym, a dzień 11. listopada jest dniem wolnym od pracy. Święto obchodzone jest w całym kraju, lecz najważniejsze obchody odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Anna Korab
Copyright © ZSKU KROSNO 2024