Nasza szkoła bierze udział w 2-letnim międzynarodowym projekcie w ramach Erasmusa+ "Szkoła dla przyszłej Europy: zapobieganie porzucaniu nauki, działania zapobiegawcze i przywracające poprzez edukację sztuką". Projekt w ramach KA2 Partnerstwo Strategiczne w sektorze Edukacji Szkolnej. Koordynatorem projektu jest Portugalia a partnerami Polska i Włochy.
W dniach 22-26.03.2018r odbyła się wizyta w ramach projektu. Do Polski przylecieli przedstawiciele z Portugalii (6 osób) i Włoch (6 osób).
Spotkanie rozpoczęło się kolacją powitalną w restauracji "Buda", w czwartek 22 marca, w której uczestniczyli ze strony organizatorów: p. Zdzisław Socha (KUTW), p. Andrzej Koniecki (UG Chorkówka), p. Bożena Cząstka (ZSKU w Krośnie).
W piątek, 23 marca, gościliśmy zespół projektowy w naszej szkole. Uczestnicy wysłuchali wykładów:
P. Boczar swój wykład urozmaicał własnoręcznie wykonywaną muzyką i włączył do wspólnego śpiewania, w j. polskim, uczestników wykładu. Piosenka ludowa "Czerwone jagody", której chętnie nauczyli się Włosi i Portugalczycy stała się piosenką przewodnią tej wizyty.
Po przerwie obiadowej goście z zagranicy odwiedzili Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury w Krośnie oraz Państwową Szkołę Muzyczną w Krośnie, w której, w tym dniu, odbywały się koncerty gitarowe. Goście byli zachwyceni poziomem artystycznym występującej młodzieży.
W drugim dniu (sobota, 24 marca) uczestnicy projektu zwiedzili Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, odwiedzili Gminny Ośrodek Kultury w Chorkówce, gdzie obejrzeli wystawę twórczości wielkanocnej, pokaz malowania pisanek, występ zespołu ludowego "Chorkowianie".
Po południu spotkaliśmy się w Domu Ludowym w Szczepańcowej, gdzie Gminny Ośrodek Kultury w Chorkówce , Urząd Gminy Chorkówka i Szkoła Podstawowa w Szczepańcowej przygotowali program świąteczny: misterium męki pańskiej, występ chóru, degustację świątecznych potraw regionalnych.
W trzecim dniu (niedziela, 25 marca) zorganizowaliśmy dla naszych gości wycieczkę do Łańcuta, gdzie zwiedzili Zamek, który jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji. Z ramienia gospodarzy w wycieczce brali udział p. Zdzisław Socha (KUTW), p. Marcin Bednarz (ZSKU w Krośnie), p. Magdalena Mularczyk (UG Chorkówka).
Wieczorem wszyscy uczestnicy projektu spotkali się w Krasnej, w restauracji gruzińskiej "Stary Lwów", gdzie po uroczystej kolacji przedstawiciele organizatorów p. Zdzisław Socha (KUTW), p. Andrzej Koniecki (UG Chorkówka), p. Bożena Cząstka (ZSKU w Krośnie) wręczyli uczestnikom projektu certyfikaty.
26 marca goście z Włoch i Portugalii wyjechali, a my po raz kolejny uświadomiliśmy sobie, że najważniejsze są kontakty międzyludzkie i możliwość poznawania innych kultur.
Copyright © ZSKU KROSNO 2024