Literackie zaduszki…czyli Szkolne Czytanie Żeromskiego
dodany przez Elżbieta Misiak-Gancarz dnia 2018-11-15
 
2018Nov1520424678025700.jpg

Był tym, wobec którego niemożliwa była obojętność.

Wacław Borowy

 

 

W dniu 13. listopada w naszej szkole odbyła się uroczystość poświęcona twórczości jednego z wybitniejszych pisarzy polskich okresu XX-lecia międzywojennego-Stefanowi Żeromskiemu. Takie spotkanie z literaturą uczyniliśmy już tradycją naszej szkoły, gdyż poprzednie lata były odkrywaniem Marii Konopnickiej, Henryka Sienkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego. Za każdym razem, gdy przystępujemy do realizacji nowego przedsięwzięcia, przyświeca nam myśl, by trafić do młodzieży z nietuzinkową sylwetką twórcy oraz ciekawą propozycją czytelniczą. W roku obchodów 100-lecia odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości-Żeromski stał się wyborem najlepszym z możliwych. Nazywany sumieniem narodu stawał w obronie maluczkich, pokrzywdzonych, samotnych. Mówił:

Życie jest trudną lekcją, której nie można się nauczyć. Trzeba ją przeżyć .

Do szkolnego czytania został wybrany tekst Rozdziobią nas kruki, wrony-trudny, symboliczny, ale bardzo wymowny, gdyż poświęcony walce i poświęceniu powstańców styczniowych. Aby przybliżyć młodzieży życie i twórczość pisarza-Mateusz Juszczęć i Krzysztof Wojdyła-uczniowie klasy III TCPG przygotowali ciekawą prezentacją, która wprowadziła nas w listopadowy klimat wspomnień i refleksji. Opowiadanie podzielone na fragmenty przeczytali:

 z Grona Pedagogicznego:

Pani Dyrektor Bożena Cząstka,

Pani Ewa Wajs-wychowawczyni klasy I,

Pani Barbara Marszałek-wychowawczyni klasy II,

Pani Krystyna Wilk-wychowawczyni klasy III,

Pani Katarzyna Zientarska,

Pani Elżbieta Misiak-Gancarz,

Pani Anna Korab.

Rodzice:

Panie: Agnieszka Pabian, Elżbieta Ziemba.

Uczniowie:

z klasy I- Wiktor Książkiewicz,

z klasy II – Weronika Mazur, Jakub Czelny,

z klasy III-Ewa Fila ,Beniamin Zięba,

z klasy IV-Aleksandra Lenko.

Osobom tym chciałam w tym miejscu bardzo gorąco podziękować za przyjęcie zaproszenia do czytania oraz dodatkowy trud, Pani Ani Korab (pomoc w organizacji uroczystości) oraz Ewie Fili za namalowanie wizerunku pisarza.

Mam nadzieję, że integracja pokoleniowa utwierdziła nas tylko w przekonaniu, że takie działania mają sens, a wspólne spędzenie czasu utwierdza w tożsamości, przywiązaniu do ziemi, za której wolność nasi przodkowie przelewali krew. To dla Ciebie Ojczyzno!

 

Elżbieta Misiak-Gancarz



       




       





Copyright © ZSKU KROSNO 2024