Święto Niepodległości wypada w listopadzie na pamiątkę wydarzeń sprzed 101 lat.
Jesienią 1918 roku zbliżał się koniec I wojny światowej. Armie Niemiec i Austro-Węgier rozpadały się. Na froncie zachodnim wygrywali Amerykanie, Anglicy i Francuzi. Wcześniej z konfliktu wycofała się Rosja, ogarnięta rewolucją i wojną domową. Zaborcy, którzy podzielili między siebie Polskę pod koniec XVIII wieku, byli osłabieni jak nigdy dotąd.
7 października 1918 niepodległość Polski proklamowała Rada Regencyjna - organ administracyjny stworzony przez niemieckich okupantów. Zaś 10 listopada 1918 do Polski powrócił z niemieckiego więzienia Józef Piłsudski, były dowódca I Brygady Legionów Polskich.
11 listopada 1918 Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem polskim. Dzień ten uznano za umowną datę odzyskania niepodległości. Święto państwowe ogłoszono dopiero w 1937 roku, po śmierci Józefa Piłsudskiego i prawie 20 lat po tych wydarzeniach. Ówczesny rząd Polski, stworzony przez ludzi związanych z Piłsudskim, chciał upamiętnić przejęcie przez niego władzy.
Na Święto Niepodległości 2019 organizowana jest akcja "Niepodległa do hymnu". 11 listopada w południe w wielu miejscach w Polsce i na świecie zaśpiewamy Mazurek Dąbrowskiego. Organizowane są także biegi niepodległości.
Świętujmy więc, nich każdy na swój sposób uczci tą doniosłą rocznicę.
Copyright © ZSKU KROSNO 2024