Dla uczczenia, obchodzonego w dniu 21 lutego – Dnia Języka Ojczystego, w bibliotece szkolnej odbył się finałowy etap konkursu „Pora na lektora”. Miał na celu zmobilizować uczniów do przygotowania się do publicznego głośnego czytania różnorodnych tekstów. Celem organizatorów było też wyłonienie uzdolnionych w tym kierunku uczniów, aby pracować z nimi w przyszłości i szlifować ich talenty. Wcześniejszy etap kwalifikacji przeprowadzili nauczyciele języka polskiego w osobach Pani Elżbiety Misiak Gancarz i Pani Karoliny Krężałek, w wyniku którego w etapie końcowym wzięło udział ośmioro uczniów, od klasy pierwszej po czwartą technikum.
Byli to: - Kruczek Wiktoria i Gradowicz Weronika z klasy I4, Jurusik Martyna, Furmankiewicz Oliwia z klasy I5, Wiktor Książkiewicz, Adrian Jaskółka jako przedstawiciele klasy II T, Jakub Czelny z klasy III T i Kornelia Łapka jako przedstawiciel klasy maturalnej.
Na wstępie, lektorzy zaprezentowali przed Jury wybrany przez siebie, dowolny tekst z literatury pięknej. Kolejno, zmierzyli się z tekstem popularnonaukowym pochodzącym z książki - „Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu”. Po tych dwóch interpretacjach Jury wybrało ścisłą finałową czwórkę, która najlepiej poradziła sobie z tymi zadaniami. Punktowano zarówno poprawność językową, dykcję i odpowiedni przekaz, jak i umiejętność opanowania emocji i prezencję sceniczną lektora.
W ścisłym finale, gdzie uczestnicy musieli podjąć się interpretacji wylosowanego wiersza zmierzyli się: Kruczek Wiktoria, Furmankiewicz Oliwia, Czelny Jakub i Kornelia Łapka. Piękną deklamacją wiersza „Ulewa” Adama Asnyka zachwycił Jakub Czelny, który jednogłośnie zwyciężył w tej rywalizacji. Drugie miejsce przyznano Wiktorii Kruczek, zaś równorzędne trzecie miejsce przypadło Oliwii Furmankiewicz i Kornelii Łapce.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom odwagi, chęci i zdolności lektorskich. Wszystkim zaś uczestnikom dziękujemy za poświęcony czas, włożoną pracę i zaangażowanie. Życzymy Wam wszystkim samozaparcia w realizacji swoich zamierzeń, twórczego podejścia do nauki i zaangażowania w kolejne przedsięwzięcia, bowiem, cytując Senekę:
„Jeśli nie wiesz do jakiego portu płyniesz żaden wiatr nie będzie właściwy.”
Więc… stawiajcie sobie kolejne cele, zdobywajcie je i rozwijajcie swoje pasje i zdolności. My zaś, jako Wasi nauczyciele będziemy Wam zawsze pomocni i wspierający.
Anna Korab, Karolina Krężałek, Elżbieta Misiak -Gancarz
Copyright © ZSKU KROSNO 2024