„Ważne jest by nigdy nie przestać pytać. Ciekawość nie istnieje bez przyczyny”
Albert Einstein
Marzec jest miesiącem, w którym znajdziemy kilka wydarzeń związanych z matematyką. Nic dziwnego – przecież to miesiąc, w którym kończy się zima i zaczyna wiosna. Zaczynamy budzić się do życia, pozytywne nastawienie powraca… Może, zatem w tym miesiącu przekonamy się do matematyki?
„Międzynarodowy Dzień Liczby π” będącej najbardziej zagadkową liczbą świata od wielu lat obchodzony jest w różnych krajach 14 marca, z powodu skojarzenia tej daty z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby π, czyli 3.14…
14 marca to także dzień urodzin jednego z największych fizyków - teoretyków, twórcy szczególnej i ogólnej teorii względności, laureata nagrody Nobla - Alberta Einsteina i matematyka - Wacława Sierpińskiego.
Pierwszy Dzień Matematyki obchodzono 13 marca 2007 r. W ciągu tego dnia 287 tys. uczniów z 98 krajów odpowiedziało na blisko 39 mln pytań. Trzy lata później podczas Dnia Matematyki ustanowiono oficjalny rekord Guinessa w międzynarodowym rozwiązywaniu testów matematycznych.
Pierwszy ogólnopolski Dzień Matematyki odbył się 12 marca 2014 roku - wzięło w nim udział zaledwie 100 szkół w całej Polsce. Rok później (2015) było to już ponad 500 szkół, czyli 15 tysięcy osób. W ten dzień organizatorzy zapraszają uczniów (i nie tylko) do konkursów, quizów i zagadek matematycznych.
W tym roku uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w szkolnym konkursie na pracę graficzno – plastyczną: Matematyka okiem grafika/ Matematyka okiem fotografa. Celem konkursu było dostrzeżenie i przedstawienie matematyki w sztuce, zjawiskach przyrodniczych i fizycznych itp. z wykorzystując umiejętności tworzenia projektów plastyczno- graficznych.
Wyniki konkursu już wkrótce.
K. Wilk
Copyright © ZSKU KROSNO 2024