27 marca-Dzień Teatru
dodany przez Elżbieta Misiak-Gancarz dnia 2021-03-24
 
2021Mar2414500515437800.jpg

„Życie to piękny teatr, niestety repertuar marny”

Oskar Wilde

 

 

Międzynarodowy Dzień Teatru – święto uchwalone w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku.

Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute – ITI) w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO). Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.

27 marca, co roku, rozsyłana jest wiadomość, tłumaczona na ponad 20 języków, od wybitnego człowieka teatru zawierająca jego przemyślenia na temat teatru i światowej harmonii. Pierwszą taką wiadomość wysłał w 1962 roku Jean Cocteau. Tego dnia odbywają się specjalne spotkania, sympozja, przedstawienia teatralne itp. poświęcone znaczeniu i problemom teatru.

Od 1983 z okazji tego święta Zarząd oraz Sekcja Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego przyznaje rokrocznie Nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych PO ITI. Jej laureatami są między innymi Tadeusz KantorJózef SzajnaKrystian Lupa i Krzysztof Warlikowski, który w 2015 roku był autorem orędzia z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Najsłynniejsze teatry w Polsce:

W dobie pandemii wszystkie teatry w Polsce i te mniejsze i większe, bardziej lub mniej znane przeżywają trudne chwile. Ale może już niedługo…

Z mojej młodości zostaną w pamięci poniedziałkowe spektakle telewizyjne oraz repertuar stacji BBC i tu realizacje sztuk Szekspira. Jednym z przedstawień, które w całości można zobaczyć na youtubie jest „Saksofon”, w reż. Izabelli Cywińskiej. Sztuka jest oparta o tekst Wiesława Myśliwskiego pt. ”Traktat o łuskaniu fasoli”. Występują w niej wybitni polscy aktorzy, Jerzy Radziwiłowicz i Janusz Gajos. To uczta duchowa dla wielbicieli tej formy wypowiedzi. Tutaj się wszystko zgadza: dykcja, intonacja, naturalność.

 W tym miejscu dziękuję mojej Pani profesor z liceum za ukazanie mi wartości teatru, ludzi, którzy go tworzą. Dziś: ”teatr kocham i rozumiem, i tego oddać nie umiem”.

 

Elżbieta Misiak-Gancarz

                                                   

 



       




       





Copyright © ZSKU KROSNO 2024