W szkole, prócz nauki poszczególnych przedmiotów zdolna młodzież powinna znaleźć przestrzeń dla swoich pasji. Wychodząc temu naprzeciw, biblioteka szkolna zorganizowała II edycję konkursu „Pora na lektora”, który dawał możliwość wykazania się uczniom posiadającym zdolności lektorskie i recytatorskie.
Etap wstępny – eliminacyjny przeprowadzili poloniści w swoich klasach, zaś do etapu drugiego zostało wyłonionych 10 uczniów – lektorów. Odbył się on 12 kwietnia, kiedy do rywalizacji stanęli: Szymon Moskal z klasy I TF, Emilia Pastyrzak z klasy II TF, Wiktoria Kruczek, Natalia Kowalczyk oraz Wojciech Zarudzki z klasy III4T, Bartosz Ruchel, Jakub Pitrus i Konrad Blicharczyk z klasy III5T, jak również maturzyści – Kinga Szlepska i Adrian Jaskółka.
Celem konkursu było propagowanie idei pięknego czytania i kultury słowa, promocja czytelnictwa, jak również rozwijanie twórczych talentów. Ważnym celem było także szerzenie wśród młodzieży literatury polskiej noblistki – Olgi Tokarczuk.
Polegał on na wykazaniu się umiejętnością pięknego czytania różnorodnych tekstów, od prozy przez literaturę popularnonaukową po recytację wiersza. Do zmagań finałowych wybrano poezję polskiego poety okresu dwudziestolecia międzywojennego - Bolesława Leśmiana. Do ścisłego finału przeszli Ci uczniowie, którzy trudną sztukę czytania różnorodnych tekstów opanowali do perfekcji, wykazali się wyczuciem tekstu, oddali nastrój wierszy i swoją interpretacją zachwycili Jury, w którym zasiedli: Pani Dyrektor Bożena Cząstka, Pani Vicedyrektor Aneta Bator, Panie Polonistki – Elżbieta Misiak – Gancarz i Karolina Krężałek, oraz, pisząca te słowa – Anna Korab.
Wszyscy uczniowie pokazali swoje umiejętności i gratulujemy im zapału oraz wytrwałości w zmaganiach konkursowych, bowiem niektórzy z nich brali też udział w I edycji , organizowanej przed wybuchem pandemii. W II edycji jednogłośnie zwyciężyła uczennica klasy III 4T – Wiktoria Kruczek, która swoim aksamitnym głosem „zaczarowała” Jury. Miejsce II zdobył, znany już ze swoich umiejętności uczeń tej samej klasy Wojciech Zarudzki. Zaś zaszczytne miejsce III przyznano uczennicy klasy IIT – Emilii Pastyrzak, która okazała się być odkryciem tego konkursu. Przyznano również miejsce IV, które zdobył uczeń klasy I technikum – Szymon Moskal – doskonale poradził sobie z wszelkimi tekstami i zdobył uznanie Jury.
Wszystkim uczniom chcącym się zmierzyć z tekstami serdecznie dziękuję i gratuluję jednocześnie, zaś Paniom Polonistkom – w osobach Pani Karoliny Krężałek i Elżbiety Misiak – Gancarz, serdecznie dziękuję za przeprowadzenie eliminacji klasowych oraz wszelką pomoc w organizacji konkursu. Mam nadzieję że ta formuła będzie kontynuowana.
Organizator konkursu
Anna Korab
Copyright © ZSKU KROSNO 2024