WITAMY NOWY ROK – 2012
dodany przez Ewa Gardygała dnia 2011-12-29
 
21031625100000.jpg

    Nowy Rok jest świętem międzynarodowym i przypada na dzień 1. stycznia każdego roku według kalendarza gregoriańskiego. W większości państw jest to dzień wolny od pracy. Poprzedza go szczególny dzień, który w polskiej tradycji nosi nazwę Sylwestra. Nazwa - Sylwester - pochodzi od imienia papieża Sylwestra I, ponieważ w tym dniu, w kościele katolickim, jest obchodzone jego wspomnienie.
    Sylwester
(zwany też Wigilią Nowego Roku) to nie tylko dzień imienin Sylwestra, ale przede wszystkim noc z 31. grudnia na 1. stycznia, kiedy to świętuje się koniec starego roku i początek nowego.

    Nowy Rok witany jest zazwyczaj szampanem i sztucznymi ogniami. Charakteryzują go również huczne zabawy i bale, które organizowane są na całym świecie. Najbardziej znane i największe, to zabawy noworoczne na Times Sqare w Nowym Jorku, Trafalgar Square w Londynie, Polach Elizejskich w Paryżu oraz bal w wiedeńskiej operze. W Polsce największe imprezy sylwestrowe organizowane są we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie.
    Zwyczaj świętowania Sylwestra, jak podają źródła, narodził się dopiero na przełomie XIX i XX w. Początkowo obchodzono je w bogatszych warstwach społeczeństwa, później przedostał się do życia uboższych ludzi.
    Na początku XX wieku pojawiły się też lokalne zwyczaje przeżywania nocy sylwestrowych. I tak: w Danii zeskakiwano, o północy, z krzesła, a w Hiszpanii, od 1909 roku, wraz z każdym uderzeniem zegara zjada się jedno winogrono.
    Ale wróćmy do Nowego Roku.
    Zwyczaj rozpoczynania nowego roku od pierwszego dnia stycznia wprowadził, w swej reformie kalendarzowej, Juliusz Cezar. Rzymianie, w dniu tym, czcili dzień Janusa – boga bram, drzwi i początków. Wiele języków, w tym angielski i niemiecki, przejęły właśnie od Janusa nazwę miesiąca styczeń. Wcześniej Rzymianie nowy rok witali 1. marca.
    Pierwszym w historii rokiem rozpoczętym 1. stycznia, jak mówią źródła, był rok DCCVIII Ab Urbe Condita, tzn. 708 rok od założenia Miasta (Rzymu), czyli wg obecnie stosowanej rachuby czasu 45. r. p.n.e.
    Nie wszyscy jednak witają Nowy Rok 1 stycznia. Chińczycy obchodzą swój Chiński Nowy Rok, organizując huczne parady i marsze, w pierwszym kwartale roku gregoriańskiego.
W Rosji i na Ukrainie, także w Polsce – prawosławni i grekokatolicy witają Nowy Rok podwójnie – 1. stycznia według kalendarza gregoriańskiego i 14. stycznia według kalendarza juliańskiego.
    Wyznawcy obrządku wschodniego bawią się na noworocznych balach zwanych „małankami” - witając „Stary Nowy Rok”.
    W Azji dzień Nowego Roku jest ruchomy (jest używany tam, bowiem, kalendarz księżycowy liczący od dwunastu do trzynastu miesięcy), ale zazwyczaj obchodzony jest w styczniu albo w lutym.
    Każdy z nas wita Nowy Rok radośnie, ale i z nadzieją, że będzie on szczęśliwy i niepowtarzalny. Życzymy sobie wszelkiego dobra. Ja życzę Państwu -

Marzeń, o które warto walczyć.

Radości, którymi warto się dzielić,
Przyjaciół, z którymi warto być
i nadziei bez której nie da się żyć.

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2012.


       




       





Copyright © ZSKU KROSNO 2024