Święto 1. Maja wprowadzono, by upamiętnić strajk robotników w Chicago, który miał miejsce w 1886 r. Protest ten był częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8 - godzinnego dnia pracy. Robotnicy protestowali wówczas także przeciwko niskim płacom, bardzo złym warunkom pracy oraz 12 - godzinnemu dniowi pracy.
W Polsce 1. Maja jest dniem wolnym. Dzień ten stał się świętem od roku 1899 z inicjatywy stowarzyszenia partii i organizacji socjalistycznych.
W czasach PRL - u święto to miało ogromną wagę. Zwano je także Świętem Klasy Robotniczej i hucznie obchodzono. Odbywały się wtedy liczne pochody i manifestacje. Na ulice wylegały tłumy, jako że uczestnictwo w części uroczystości było obowiązkowe.
Kiedy komunizm upadł - 1. Maja stracił na znaczeniu. Nadal jednak organizowane są wiece, pochody czy zgromadzenia.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – to polskie święto, które ustanowione zostało na mocy ustawy z dnia 20. lutego 2004 roku.
Dzień ten nie jest jednak dniem wolnym od pracy.
Historia ustanowienia święta
15. października 2003 roku do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt (autorstwa grupy posłów PO) zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający, m. in. Dzień Flagi RP. Wybór dnia 2. Maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.
W toku prac legislacyjnych Senat RP, w uchwale z dnia 12, lutego 2004 roku, zaproponował poprawki, m.in: zastąpić Dzień Flagi RP - Dniem Orła Białego, uznając godło za naczelne spośród symboli RP. Ostatecznie Sejm odrzucił ww. poprawkę i 20. lutego 2004 roku ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Święto Narodowe Trzeciego Maja – to polskie święto obchodzone 3. Maja, ustanowione w 1919 roku oraz ponownie w roku 1990 - w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Uchwalenie Konstytucji 3. Maja zostało uznane za święto już 5. maja 1791 roku.
Historia święta
Po odzyskaniu niepodległości w roku 1918, rocznica Konstytucji 3. Maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29. kwietnia 1919 roku.
Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946 roku, kiedy to w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich. Od tego czasu władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję.
Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z dnia 1. stycznia 1951 roku. Dopiero w roku 1981 ponownie władze świętowały to historyczne wydarzenie. Tym samym, w roku 1981, pierwszy raz po wojnie świętowano rocznicę Uchwały Majowej.
Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6. kwietnia 1990 roku (weszła w życie 28. kwietnia 1990). Pierwsze uroczyste obchody święta 3. Maja w Warszawie - na Placu Zamkowym w 1990 - odbywały się w obecności prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego.
Ewa Gardygała
Artykuł PDF >>>