ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI
dodany przez Ewa Gardygała dnia 2015-01-06
 
22355291729500.jpg

    6. stycznia przypada Święto Trzech Króli, którego poprawna nazwa brzmi Święto Objawienia Pańskiego. Jest to jedno z trzech największych Świąt, obok Wielkanocy i Bożego Narodzenia.
    Obchodzone było, w naszym kraju, od pierwszych wieków naszej ery aż do roku 1960. Był to dzień wolny od pracy. W listopadzie roku 1960 zniesiono je i dzień ten stał się normalnym dniem pracy. Przywrócono je dopiero w roku 2011 i ponownie 6. stycznia - Święto Trzech Króli – jest dniem wolnym od pracy.
    Nie tylko my świętujemy, ale także mieszkańcy trzech landów niemieckich (Badenii - Wirtembergii, Bawarii i Saksonii - Anhalt) oraz Austrii, Chorwacji, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji i Włoszech.
    Jakie jest, zatem, znaczenie tego Święta?
    Dostępne źródła tłumaczą, iż Święto, o którym mowa, przypomina nam - kim jest Chrystus i potwierdza jego boskość, bowiem - zgodnie z Ewangelią św. Mateusza, za panowania króla Heroda w Judei do miejsca narodzin Jezusa przybyli, ze Wschodu, Mędrcy (obecnie nazywani Królami czy też Magami), którzy złożyli Mu dary. Kacper ofiarował kadzidło - symbol boskości, Melchior złoto - symbol władzy królewskiej, a Baltazar mirrę (używaną do balsamowania ciała) - zapowiedź męczeńskiej śmierci.
Należy dodać, że ze Świętem tym związany jest pewien rytuał - od dawien dawna stosowany. Otóż, w dniu tym, podczas Mszy św. zostają poświęcone kadzidło, mirra i kreda. Później tą kredą oznacza się drzwi, pisząc litery CMB lub KMB, stawiając krzyżyk oraz aktualny rok. Z jednej strony nawiązują one do inicjałów królów. Z drugiej, po łacinie, są skrótem od „Christus mansionem benedicat” (Niech Chrystus błogosławi ten dom), co jest manifestacją wiary.
W innych krajach europejskich Święto Trzech Króli obchodzone jest bardzo hucznie.
I tak:
    W Niemczech dzieci przebrane za Trzech Króli piszą na drzwiach napis C+M+B.
Bardzo hucznie Trzech Króli jest obchodzone we Włoszech. Utarł się tam zwyczaj, że dzieci, po przebudzeniu, otrzymują skarpety wypełnione słodyczami. Te, które nie były grzeczne zamiast słodyczy dostają „węgiel”, czyli cukier pomalowany na czarno. Poza tym w całym kraju odbywają się liczne orszaki Trzech Króli przebranych w historycznie barwne stroje.
    Natomiast we Francji piecze się, tego dnia, specjalne ciasto w kształcie korony. W środku znajduje się bób. Osobie, która znajdzie bób jako pierwsza, daje się koronę z pozłacanego papieru. Od tej pory dana osoba jest królem lub królową.
Cieszy fakt, że w naszym kraju także tradycją stają się orszaki Trzech Króli, coraz częściej widoczne na ulicach polskich miast.
    Jak widać Święto Trzech Króli można obchodzić na różne sposoby. W większości podyktowane jest to tradycją i zwyczajem mieszkańców kraju, w którym przebywamy. Każdy z tych sposobów jest równie ważny, jeżeli ma na celu należyte kultywowanie pamięci i uczczenie Święta Objawienia Pańskiego.


Ewa Gardygała



       




       





Copyright © ZSKU KROSNO 2024