Data modyfikacji 2011-01-21
Biblioteka szkolna mieści się w trzech pomieszczeniach na parterze szkoły. Jest biblioteką z prawdziwego zdarzenia dopiero od 1993r,
kiedy po usunięciu zdezaktualizowanych książek i uporządkowaniu księgozbioru rozpoczęto jego uzupełnianie i modernizację.
Zakupiono nowe funkcjonalne wyposażenie, 2 komputery i program biblioteczny MOL, co pozwoliło na pełne zautomatyzowanie wszystkich czynności bibliotecznych.
Pod koniec 1997r. Placówka była jedną z 3 pierwszych bibliotek szkół ponadpodstawowych w województwie krośnieńskim posiadającym pełne oprogramowanie komputerowe.
Obecnie biblioteka to nowoczesna pracowania szkolna. Posiada pracownię multimedialną wyposażoną w 8 komputerów z dostępem do Internetu oraz drukarkę i urządzenie wielofunkcyjne, w które wyposażono pracownię w ramach programu "Pracowania komputerowa w każdej szkole" oraz "Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej" współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Zbiory biblioteczne znacznie się powiększyły i w chwili obecnej sięgają blisko 10 tys. woluminów. Oprócz książek biblioteka udostępnia kasety video i magnetofonowe oraz płyty CD.
Biblioteka dysponuje szerokim wachlarzem bieżących czasopism. W grudniu 2003r. dokonano zmiany sprzętu komputerowego oraz programu bibliotecznego, z Biblioteka szkolną MOL, na MOL 2000+.
Kolejnym etapem wprowadzania biblioteki na "drogę nowoczesności? było zainstalowanie czytnika kodów kreskowych. Uczniów wyposażono w karty czytelnika, zaś całości zbiorów w naklejki kodowe.
To znacznie usprawniło procesy biblioteczne.
Biblioteka czynna jest codziennie w czasie umożliwiającym korzystanie z księgozbioru szkołom młodzieżowym i szkołom dla dorosłych.
Data modyfikacji 2023-09-20
Biblioteka szkolna czynna:
Poniedziałek - 08:00 -12:30
Wtorek - 12:30 – 16:00
Środa - 13:00 – 16:00
Czwartek - 9:00 – 13:00
Piątek - 10:00 – 15:00
Data modyfikacji 2017-09-21
REGULAMIN CZYTELNI
- Z czytelni mogą korzystać uczniowie i słuchacze, nauczyciele, rodzice oraz inni pracownicy szkoły.
- Czytelnia jest czynna w czasie pracy biblioteki.
- Czytelnik jest zobowiązany do zgłoszenia się do nauczyciela bibliotekarza przed skorzystaniem z czytelni.
- Materiały do korzystania w czytelni wydaje bibliotekarz.
- Czytelnia udostępnia na miejscu wszystkie zbiory biblioteki.
- Ze zbiorów audiowizualnych czytelnik korzysta za zgodą bibliotekarza.
- Uczniowie przebywający w czytelni szkolnej pozostają pod opieką bibliotekarza lub nauczyciela prowadzącego zajęcia.
- Przebywający w czytelni szkolnej zobowiązani są do zachowania ciszy.
- Czytelnik odpowiada osobiście za wszystkie materiały, z których korzysta - zauważone uszkodzenia należy zgłosić bibliotekarzowi.
- Znajdujący się w czytelni sprzęt pracowni multimedialnej może być wykorzystywany po uprzednim zgłoszeniu bibliotekarzowi oraz przestrzeganiu zasad wykorzystania go, określonych w odrębnym regulaminie.
- Nieprzestrzeganie regulaminu lub nieodpowiednie zachowanie może pozbawić czytelnika prawa do korzystania z czytelni.
Data modyfikacji 2011-02-17
Regulaminy korzystania z biblioteki szkolnej i pracowni multimedialnej w Zespole Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie
Regulamin biblioteki >>>
Regulamin pracowni multimedialnej >>>
Data modyfikacji 2017-09-21
Zapraszamy do skorzystania z cyklu artykułów pod hasłem WARTO PRZECZYTAĆ - są to pozycje książkowe polecane przez naszych uczniów.
dodany przez Anna Korab dnia 2021-05-12
Pani Monika Machowicz, bibliotekarka Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej zdobyła pierwszą nagrodę w ogólnopolskim Konkursie o tytuł Bibliotekarza Roku organizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
„Doceniono Jej wkład w rozwój i promocję bibliotekarstwa w środowisku lokalnym oraz wdrażanie działań internetowych mających na celu podtrzymanie kontaktu biblioteki z czytelnikami w czasie ograniczenia działalności KBP w 2020 r., związanego z pandemią. Jej inicjatywy i działania, m.in. koordynowanie polsko-słowackiego projektu „Biblioteki w czasie i przestrzeni”, w połączeniu z ogromnym zaangażowaniem w pracę na rzecz biblioteki, zapewniły jej zdobycie tytułu najlepszego polskiego bibliotekarza w 2020 roku!” – czytamy na stronie krośnieńskiej książnicy.
Zachęcam do przeczytania rozmowy z Moniką Machowicz - Bibliotekarzem Roku 2020 na stronie Instytutu Książki:
oraz na portalu terazkrosno.pl:
https://www.terazkrosno.pl/wiadomosci/12446-monika-machowicz-bibliotekarzem-roku-2020-w-polsce
a także wywiadu udzielonego Polskiemu Radiu Rzeszów:
https://radio.rzeszow.pl/wiadomosci/monika-machowicz-laureatka-konkursu-na-bibliotekarza-roku
Ze swojej strony składam Pani Monice, z którą mam przyjemność współpracować, serdeczne gratulacje.
Na podstawie strony www KBP opracowała:
Anna Korab
dodany przez Anna Korab dnia 2020-04-23
To wyjątkowe święto dla wszystkich miłośników książek i bibliofilów obchodzone jest po raz 26. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiono w 1995 roku. Nazywany jest też Międzynarodowym Dniem Książki lub Światowym Dniem Książki, jest organizowany przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
Dlaczego akurat 23 kwietnia? Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
Pomysłodawcą organizowania Światowego Dnia Książki był wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. Z początku planowano związać je z datą 7 października, domniemaną datą urodzin Cervantesa, lecz ze względu na niepewność z nią związaną, ostatecznie ustalono datę 23 kwietnia.
Z tej okazji, jako bibliotekarz szkolny i promotor czytelnictwa, ale też miłośnik książki, podzielę się z wszystkimi osobistą recenzją książki Katarzyny Puzyńskiej – „MOTYLEK”. Dostępna jest w załączniku poniżej. Polecam i życzę miłej lektury.
Anna Korab
dodany przez Anna Korab dnia 2020-03-17
Biblioteka szkolna ogłasza konkurs „Bohaterowie naszych lektur”.
Jego tekst zostanie załączony w postaci pliku Word pod tym komunikatem.
Proszę przeczytać treść poleceń oraz uzupełnić, odpowiedzi wpisując w wolne, wykropkowane miejsca i odesłać na adres annakorab@interia.pl
Odesłane prace zostaną poprawione wg zasad oceniania z języka polskiego po powrocie do szkoły.
Do pracy! Powodzenia!
dodany przez dnia 2018-11-09
dodany przez A. Korab dnia 2017-09-21
dodany przez A.Korab dnia 2017-01-13
Proszę o zapoznanie się ze spisem portale internetowych o książkach dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
dodany przez A.Korab dnia 2016-12-01
Wybrane nowości biblioteki – grudzień 2016 r.
dodany przez A.Korab dnia 2016-11-09
W październiku 2016 roku, wśród uczniów i słuchaczy naszej szkoły, przeprowadziłam ankietę czytelniczą, której celem było uzyskanie informacji, co młodzi ludzie czytają i polecają innym, a także co chcieliby czytać. Chciałam tym samym zebrać dane na temat ulubionych książek, aby o te tytuły wzbogacić księgozbiór Biblioteki szkolnej.
Powstała w ten sposób, zamieszczona powyżej, Szkolna Książkowa „Lista Przebojów” 2016, na której znalazły się tytuły książek, które były wymieniane, przez ankietowanych, kilkakrotnie.
Zachęcam do lektury i zapraszam do biblioteki, bowiem pierwsza część nowych książek jest już dostępna.
dodany przez Anna Korab dnia 2016-10-19
Wybrane nowości biblioteki – październik 2016 r.
dodany przez Anna Korab dnia 2016-05-02
Wybrane nowości biblioteki – maj 2016 r.