Data modyfikacji 2023-06-22
„Wolontariat to sposób na nudę i znalezienie możliwości do działania. Wiele osób nie ma pomysłu na własne akcje ale za to chętnie włączają się w działania innych, w ten sposób mogą odkrywać nowe możliwości i realizować swoje pasje”.
Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie i nieodpłatnie niesie pomoc innym lub angażuje się w pracę na rzecz osób/instytucji, które działają w różnych obszarach życia społecznego. Takie osoby można spotkać w fundacjach, domach dziecka, schroniskach dla zwierząt, hospicjach, domach pomocy społecznej, placówkach kultury i wielu innych miejscach. Wolontariuszem może zostać każdy – uczeń, student, pracownik fabryki, sekretarka z korporacji, singiel, matka dwójki dzieci, a nawet emeryt. Bez znaczenia jest tutaj wiek i wykonywane, na co dzień zajęcie. Tak samo motywacje do zaangażowania w wolontariat mogą być bardzo różne i nie zawsze musi to być jedynie (i aż) chęć pomagania innym. Najbardziej popularnymi formami nagradzania i motywowania wolontariuszy w wielu organizacjach jest np. okazywanie zainteresowania pracą wolontariusza/wolontariuszki, słowo „dziękuję”, pochwały i wyróżnienia, przyznawanie okolicznościowych upominków i nagród, wręczanie gadżetów z logo organizacji.
Pomoc innym ludziom może sprawić, że świat stanie się lepszym miejscem. Przede wszystkim spowoduje, że w miejscu, w którym żyjemy, zrobi się trochę bardziej przyjaźnie. Czasem w naszym życiu dużo rzeczy otrzymujemy za darmo, więc doceń życzliwość i pomoc, ale bądź też gotów je odwzajemnić.
Roksana Łobaza
Klasa IV TGiPC
Szkolne Koło Wolontariatu
Data modyfikacji 2023-06-22
Społeczność naszej szkoły wsparła nakrętkową akcję na rehabilitację "Nie zakręcaj ponownie, odkręć dla Maćka".
Akcja polega na zbieraniu nakrętek z używanych butelek plastikowych. Z funduszy otrzymanych z ich sprzedaży opiekunowie zyskują środki niezbędne do dalszej rehabilitacji ciężko chorego dziecka. Zebrane w szkole nakrętki zostały przekazane organizatorom akcji. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym również uda się nam wesprzeć w ten sposób potrzebujących. Już dzisiaj zachęcamy do zbierania nakrętek.
Krystyna Wilk
Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
Data modyfikacji 2023-04-14
W bieżącym roku szkolnym społeczność naszej szkoły wzięła udział w XXIII edycji akcji Góra Grosza organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Celem akcji jest zebranie pieniędzy, które przeznaczone zostaną na organizację pomocy psychologicznej, rzeczowej oraz specjalistyczną opiekę dla potrzebujących dzieci i rodzin na terenie Polski.
Od 1 listopada 2022 do 28 lutego 2023 zbieraliśmy monety, które następnie zostały posegregowane, przeliczone, zważone, spakowane i przesłane do organizatorów J.
Najwięcej monet udało się zebrać Pani Dyrektor Anecie Bator, Pani Elżbiecie Kubit, Panu Tomaszowi Judzickiemu oraz uczniom klasy I TGiPC.
Łącznie zebraliśmy ponad 11 kilogramów monet na kwotę ok. 175,47 zł
Krystyna Wilk
Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
Data modyfikacji 2023-04-05
W dniu 2 kwietnia 2023 roku w Niedzielę Palmową wolontariusze z naszej szkoły kwestowali w ramach akcji organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Krośnieńskiego Hospicjum w Krośnie w okolicach jednej z galerii handlowej. W bieżącym roku odbyła się już XIV edycja Krośnieńskich Pól Nadziei mająca na celu uwrażliwianie otoczenia na problemy osób nieuleczalnie chorych oraz zbieranie funduszy dla hospicjum. Rozdawane podczas kwesty symboliczne żonkile przygotowały m.in. Martyna Fąfara, Aleksandra Moroń oraz Maja Jagodzińska – uczennice klas pierwszych. W niedzielnej kweście wzięli udział: Emilia Pastyrzak, Angelika Kukulska, Kamila Mastej – klasa III, Karina Kozioł, Roksana Rypyść – klasa I TFiM, Julia Kamińska, Wojciech Zarudzki – klasa IV.
Dziękujemy wszystkim tym, którzy otworzyli swoje wrażliwe serca i wsparli hospicjum.
Krystyna Wilk
Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
w ZSKU w Krośnie
Data modyfikacji 2022-10-10
„Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje,
ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce,
z jakim tej pomocy się udziela.”
Jan Paweł II
Wolontariat definiowany jest, jako dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych osób lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.
Wolontariuszem może zostać każdy, jeśli tylko ma chęć do zaangażowania się w różnego typu inicjatywy mające na celu pomoc potrzebującym.
Szkolne Koło Wolontariatu w naszej szkole skupia wszystkich tych, którzy chcą pomagać innym, reagować czynnie na potrzeby, inicjować działania w środowisku lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne.
W roku szkolnym 2022/2023 będziemy kontynuować działania podejmowane w latach ubiegłych oraz inicjować nowe akcje pomocy wynikające z bieżących potrzeb.
Udział w akcjach pomocy w ramach wolontariatu zadeklarowało ponad 30 uczniów. Przedstawicielkami SKW zostały w tym roku uczennice klasy III:
Przewodnicząca: Oliwia Jakieła
Zastępca: Gabriela Zając
Skarbnik/sekretarz: Wiktoria Stypuła, Aleksandra Madej
Zapraszamy serdecznie do niesienia pomocy razem z nami.
Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
Krystyna Wilk
Data modyfikacji 2018-06-19
W związku promocją idei wolontariatu wśród młodzieży krośnieńskich szkół, Prezydent Miasta Krosna ogłosił Konkurs plastyczny na plakat o tematyce wolontariackiej, pod nazwą „Różne oblicza wolontariatu”. Plakat z hasłem „ Have a heard”, wykonany przez uczennicę naszej szkoły - Annę Moskal zajął pierwsze miejsce w kategorii - szkoła ponadgimnazjalna, natomiast plakat z hasłem „Każdego możesz wyciągnąć z dołka!” wykonany przez uczennice Darię Niestrzębę – wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy laureatkom konkursu !!!
Promowanie idei wolontariatu jest niezwykle ważnym aspektem współczesnej edukacji. Warto zachęcać uczniów do włączania się w bezinteresowne działania na rzecz drugiego człowieka oraz wspierać rozwój talentów i umiejętności plastycznych wśród młodego pokolenia.
Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
Alicja Węgrzyniak
Data modyfikacji 2016-12-15
W dniach, od 6 do 10 grudnia br. młodzież ze Szkolnego Koła Wolontariatu kwestowała na terenie szkoły, zaś zebrane środki zostały wpłacone na konto SZLACHETNEJ PACZKI. Finał XVI edycji Akcji miał miejsce 10 i 11 grudnia.
W taki sposób chcieliśmy pomóc potrzebującym wygrać walkę z biedą i dzięki naszej pomocy zmienić ich życie. W tym roku pomoc dotarła do ponad 18 tys. rodzin. Paczka nie tylko połączyła Polaków, ale też sprawiła, że świat wydał się piękniejszy. Nasza wpłata to najprostszy sposób na dobry uczynek na Święta! Bardzo dziękujemy wszystkim, za przychylne potraktowanie naszej prośby i udział w kweście.
Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
Data modyfikacji 2016-12-05
Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu naszej szkoły świętowanie rozpoczęli już w dniu 2 grudnia br. ,uczestnicząc z opiekunem - panią Alicją Węgrzyniak, w uroczystości z okazji VI edycji Krośnieńskiego Dnia Wolontariatu, która odbyła się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Spotkanie miało na celu wymianę doświadczeń pomiędzy grupami wolontariackimi, promowanie ich działalności, jak również nawiązywanie kontaktów pomiędzy środowiskiem wolontariuszy oraz dołączenie do społeczności wolontariuszy naszego miasta.
Z rąk Prezesa Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Krośnie, odebraliśmy podziękowanie za zaangażowanie się w dzieło pomocy drugiemu człowiekowi, poprzez udział w kweście cmentarnej w dniu 1 listopada.
Data modyfikacji 2017-10-10
Wolontariat to nie tylko satysfakcja i uczucie spełnienia. To wyjątkowa szansa na zdobycie nowych umiejętności, praktycznych doświadczeń i poznanie wspaniałych ludzi. Wolontariat jest doskonałym sposobem na twórcze zapełnienie wolnego czasu. To poczucie bycia potrzebnym i docenionym. Pomoc ma wiele twarzy, a każda z nich jest równie potrzebna i ważna.
28 września br. w budynku krośnieńskiego Hospicjum słuchacze naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu, które poprowadziła pani Anna Pudło - koordynator wolontariuszy w tej placówce. Tematem przewodnim był wolontariat hospicyjny. Trzech słuchaczy klasy II LOA podjęło się pomocy w różnych dziedzinach - pielęgnacji, pracach porządkowych, chodzeniu, karmieniu, ale również czytaniu gazety czy ciepłej rozmowie z pensjonariuszami. Szkolne Koło Wolontariatu apeluje o podarowanie swojego czasu i poświęcenie go chorym, bo pomaganie jest dobre, a dobro wraca.
Chętnych do pracy wolontariackiej zapraszamy.
Liczymy, że tak rozpoczęta współpraca z krośnieńskim Hospicjum na pewno będzie kontynuowana.
Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
Alicja Węgrzyniak
Data modyfikacji 2016-11-07
Zebrane środki przeznaczone zostaną na prowadzenie Kuchni dla Ubogich oraz Schronisko dla Bezdomnych.
Dziękuję młodzieży Technikum Nr 7 i Szkoły Policealnej - kierunek: technik administracji za czynny udział w tej zbiórce i reprezentowanie naszej społeczności.
Data modyfikacji 2017-05-11
Data modyfikacji 2016-10-21
ale dla dobra bliźnich swoich, ludzi.”
Adam Mickiewicz
Wolontariuszem może zostać każdy uczeń/słuchacz, który chce dobrowolnie i bezpłatnie nieść pomoc wszędzie tam, gdzie jest ona potrzebna.
Zadania Koła wynikają z uniwersalnej idei pomocy bliźniemu, która powinna być praktykowana w stosunku do każdego człowieka w potrzebie, bez względu na jego przekonania, wyznanie, narodowość, czy rasę. Koło w swojej działalności kładzie także nacisk na współtworzenie na terenie szkoły oraz wśród społeczności lokalnej nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego.
Są to w szczególności:
- uwrażliwienie na różne obszary ludzkiej biedy i krzewienie ducha czynnej miłości bliźniego,
- rozpoznawanie konkretnych potrzeb w najbliższym środowisku, szkole, oraz organizowanie pomocy,
- stała współpraca i włączanie się w akcje prowadzone przez inne organizacje,
- działanie na rzecz środowiska lokalnego,
- współdziałanie z innymi organizacjami młodzieżowymi, a także z organizacjami pozarządowymi, fundacjami, stowarzyszeniami, działającymi na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego,
- popularyzowanie zasad aktywności obywatelskiej, promowanie działalności społecznej organizacji pozarządowych, praca na rzecz społeczności lokalnych.
Wszystkich chętnych zapraszamy !!!
dodany przez Krystyna Wilk dnia 2023-10-12
Sadziliśmy żonkile – Pola Nadziei
W środę 11 października 2023 r. członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu w towarzystwie uczniów klasy II TGiPC symbolicznym zasadzeniem cebulek żonkili – kwiatów będących symbolem nadziei na nowe życie rozpoczęli akcję charytatywną Pola Nadziei, która swój finał będzie miała wiosną.
Kampania "Pola Nadziei" służy propagowaniu idei opieki paliatywnej oraz wolontariatu, uwrażliwia społeczeństwo na problemy ludzi chorych i cierpiących. Celem akcji jest także zbiórka pieniędzy na rzecz hospicjów.
Wiosną, kiedy żonkile zaczną rozkwitać przystąpimy do kolejnego etapu tej pięknej idei kwestując na rzecz potrzebujących z Hospicjum.
Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
Krystyna Wilk
dodany przez Alicja Węgrzyniak dnia 2019-11-24
W dniu 1 listopada br., jak co roku, młodzież ze Szkolnego Koła Wolontariatu wzięła udział w kweście zorganizowanej przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta - Koło Krośnieńskie, na Cmentarzu Komunalnym w Krośnie. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu wszystkich kwestujących oraz hojności osób odwiedzających groby swoich bliskich zmarłych, młodzież naszej szkoły zebrała 1069 zł.
Zebrane środki przeznaczone zostaną na prowadzenie „Kuchni dla Ubogich” oraz schronisko dla bezdomnych. Dziękuję młodzieży i słuchaczom za czynny udział w tej zbiórce i reprezentowanie naszej społeczności. Serdecznie dziękuję także kwestującym za pomoc, wielkie serce i otwartość na potrzeby ludzi ubogich.
Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
Alicja Węgrzyniak